Jak naplánovat dovolenou bez „cestovky“

Rádi byste cestovali, ale zároveň máte strach, že to bez „cestovky“ nezvládnete? Pozorně čtěte a možná už brzy vycestujete na vlastní pěst.

Vytvořte si plán

Základem úspěchu je mít plán. Měli byste si předem ujasnit, kam se chcete podívat a jaký typ odpočinku chcete zvolit. Samotné plánování bývá vzrušující jako dovolená sama, mějte ale na paměti následující.

Během plánování byste měli brát v potaz časový harmonogram, tedy naplánovat si jednotlivé dny tak, abyste toho stihli co nejvíce. Kromě délky cesty je rovněž důležité, promyslet si celkový rozpočet a stanovit si tedy přibližnou částku, kterou jste ochotní obětovat.

Zaměřte se na administrativu

Ačkoliv mezi zeměmi Evropské unie platí bezvízový styk a k přejezdu hranic turistům stačí pouze platný občanský průkaz, stále existují země, do kterých potřebujete nejen cestovní pas, ale také vízum. Při plánování cesty je tedy třeba zaměřit se na to, co ke vstupu do vybrané země budete potřebovat. Častým doporučením je také udělat si kopie cestovních dokladů, které si pošlete na svůj e-mail a máte je tak v případě nutnosti k dispozici.

Seznam členských států Evropské unie včetně seznamu států, se kterými nemá Česká republika bezvízový styk naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Rezervujte si svůj let

Při plánování dovolené máte na výběr hned několik druhů dopravy. K nejrychlejším a nejpohodlnějším stále patří letadlo. Pokud si letenku rezervujete s časovým předstihem, nemusíte se bát vysoké ceny. V případě, že jste si stanovili termín, ve kterém do destinace nic neletí a nebo jsou ceny příliš vysoké, zkuste přidat či ubrat několik dní. Letenky můžete hledat třeba tady. Sledovat můžete také akční letenky a datum dovolené přizpůsobit dané akci. Každodenní tipy na levné letenky, ale také last minute zájezdy přináší náš web superlastminuty.cz.

Vytvořte konečný plán cesty

Jakmile máte v rukou letenky, je čas na vytvoření konečného plánu cesty. Podle termínu letenek upravte svůj časový harmonogram a přiřaďte mu konkrétní data. Rovněž si v této fázi plánování projděte všechny trasy a promyslete si další způsob dopravy na jednotlivá místa. Při této příležitosti si také můžete vytvořit seznam dopravních prostředků a ubytovacích zařízení a připsat si k němu i jednotlivá data.

Rezervuje si dopravní prostředky

Lístky na místní dopravu lze zakoupit přímo na místě, pokud ale máte obavy z jazykové bariéry, můžete téměř vše vyřídit z pohodlí domova přes internet.

Rezervujte si ubytování

Záleží pouze na vás, jestli si chcete ubytování naplánovat předem či ponechat vše náhodě a vybrat si ho až na místě. Pokud se ale chystáte do oblíbené turistické destinace, doporučujeme zarezervovat si ubytování dopředu, mohlo by se totiž stát, že na vás nezbude volný pokoj.

Mezi nejpopulárnější stránky s rezervací ubytování patří v současné době Booking nebo Airbnb.

Vyřiďte si cestovní pojištění

Nedílnou součástí plánování dovolené by mělo být také cestovní pojištění. To vám v případě komplikací po dobu vašeho pobytu v zahraničí zajistí veškerý potřebný komfort. Zahrnuje nejen úhradu lékařského ošetření, ale také způsobení škody či služby tlumočníka a další.

Nejvýhodnější cestovní pojištění si můžete vybrat rovněž na internetu, popřípadě ho lze zajistit i k některým platebním kartám.

Připravte svůj telefon

Jak jistě víte, na území Evropské unie (EU) můžete využívat služby svého operátora za stejné ceny jako v České republice. Cestujete-li tedy pouze v rámci EU, lze si do telefonu stáhnout jen to nejnutnější a zbytek řešit během cesty.

Pokud ale míříte za hranice EU, měli byste se seznámit s cenami, které váš operátor pro danou zemi nabízí, popřípadě si hned po příletu zajistit místní SIM kartu.

Nabízí se také možnost služby operátora nevyužívat vůbec a spoléhat se pouze na Wi-Fi připojení v hotelu. V tomto případě je ale potřeba si veškeré potřebné informace do svého telefonu stáhnout ještě před cestou a mít tak jistotu, že se ke všemu dostanete nezávisle na možnosti připojení.

Přibalte si průvodce

Ačkoliv lze v dnešní době najít veškeré informace na internetu, nedoporučujeme spoléhat se pouze na online služby. Kniha je stále zárukou toho, že se nezávisle na připojení dostanete k potřebným informacím. Pokud vám v zavazadle nezbývá místo, pořiďte si alespoň elektronickou verzi do svého mobilu či tabletu. Tištěné průvodce najdete třeba tady.

Vytvořte si seznam nejnutnějších věcí

Vytvořte si seznam věcí, které je třeba zařídit a koupit, vyvarujete se tak pocitu nejistoty a dalším nepříjemnostem, které mohou první cestu zkomplikovat. Seznam nemusí být podrobný, řadu informací lze zjistit přímo na místě a netřeba se tedy trápit zbytečnými detaily. Naplánujte pouze to základní, v případě, že se plán z větší části nevydaří budete schopni improvizovat a případné nepříjemnosti vás příliš nezaskočí. Potřebujete na svou dovolenou pořídit zavazadla, kosmetiku, nebo třeba nový foťák? Vše můžete jednoduše koupit na jednom místě tady.