Stopem po Mallorce aneb pohodové zimní cestování

Co kdybychom letěli někam za sluníčkem?“

Za sluníčkem? A kam třeba?“

Třeba na Mallorcu!“

Skvělý nápad! Zatímco v létě je Mallorca populární turistickou destinací, která nabízí snad všechny služby a dovolenkové aktivity, na které si vzpomenete, přes zimu a jaro se změní v opravdový ráj pro „punkové“ cestovatele. A to jsme právě zkusili!

Letenky

Letenky na Mallorcu se v období zimy (vyjma Vánoc a Silvestra, kdy jsou obecně letenky drahé) dají koupit za velice nízké ceny. Nejlevněji letenky koupíte přímo u společnosti Ryanair. Nehledejte však odlet z České republiky. Při odletu z Berlína jsme se v půlce února dostali na 600 Kč za zpáteční letenku, kterou jsme kupovali na konci listopadu. (Mimochodem na webu superlastminuty.cz se minulou zimu objevily zpáteční letenky z Berlína dokonce i za 104 Kč). Do Berlína (případně dalších německých či polských měst, ale také z Vídně či Bratislavy se může objevit akční letenka) se snadno dostanete vlakem nebo autobusy soukromých společností (především Flixbus nebo Student Agency). Platí tu obvykle, že čím dřív jízdenky zakoupíte, tím nižší je jejich cena. Jste-li z Moravy a zaujaly vás levné letenky na Mallorcu z Berlína, za zvážení stojí letecký spoj z Brna do Berlína (taktéž Ryanair), kde se dá zpáteční letenka pořídit často pod 500 Kč. Pokud chcete dobrodružný způsob cestování pokoušet už od začátku výletu, zkuste zkontrolovat servery nabízející spolujízdu (především blablacar.cz) nebo facebookové skupiny.

No a co ubytování?

Stejně jako v ostatních evropských zemích (Mallorca patří ke Španělsku) se ve větších městech nachází velké množství hotelů a hostelů, kde je možné sehnat ubytování. Na druhou stranu ale větší letoviska na zimu v podstatě kompletně přerušují svůj provoz, a proto se určitě vyplatí pohledat a případně zarezervovat ubytování ještě z domova třeba na oblíbeném Bookingu.

Nás by ale v našem cestování hostely s danými časy check-inů a check-outů dost omezovaly, a navíc je Mallorca poměrně drahá, takže jsme volili jinak. Na první noc po příletu jsme se rozhodli pro alespoň částečnou jistotu a ubytování si našli přes Couchsurfing přímo v Palma de Mallorca, po zbytek našeho pětidenního putování už jsme ale spali pod širákem vždy tam, kam jsme zrovna večer dorazili. Na Mallorce by se sice ve volné přírodě tábořit nemělo, my ale měli pouze spacáky a karimatky, nikde jsme nerozdělávali oheň, a proto jsme za celou dobu neměli s přečkáváním nocí problém.

Cestování po ostrově

Mallorca je malý ostrov a z jedné strany na druhou ho autem přejedete za 3 hodiny. Autobusy tu jezdí na čas a je jich dost. My si ale dali za úkol autobus nepoužít! A povedlo se. Stopování tu funguje skvěle. Za celou dobu jsme nečekali déle než 10 minut (byli jsme v takovém středně populárním stopovacím složení holka + kluk + velký batoh, ale nutno říct, že třeba po dvou nocích v přírodě jsme už asi nemohli vypadat příliš důvěryhodně). Zastavují jak turisté (což poznáte hned podle nálepky půjčovny na autě), tak místní (kteří příliš neumí anglicky, takže se může hodit mít v ruce mapu). Výhodou je, že Mallorca není ostrov protkaný silnicemi, křižovatek je tu poskromnu a pokud se správně postavíte, musí všechno auta, která Vás míjí jet tam, kam vy potřebujete. Tím si ušetříte odmítání aut, která sice zastaví, ale jedou jinam.

Pár tipů nakonec aneb co stojí za to vidět

Když si najdete na internetu články o tom, co rozhodně musíte vidět na Mallorce, objevíte všechno od jeskyní, přes útesy a pláže, až po města a solné doly. My jsme spíš pomalí cestovatelé bez ambice navštívit za pět dní všechno, a tak jsme projeli „jen“ severní část ostrova. Prošli jsme si hlavní město Palma de Mallorca a také město Soller, vystoupili jsme na druhou nejvyšší horu Puig de Massanella a navštívili klášter Lucc. Působivé bylo i městečko Valdemossa a pláže v jeho okolí nebo nejvýchodnější cíp ostrova, kde stojí dosud funkční maják. Při stopování vzniká plán cesty spontánně, často vás lidé vysadí na nějaké zajímavém místě nebo vám alespoň dají tip, kam se podívat.

Není to způsob cestování vhodný pro každého, ale pokud se do toho pustíte s otevřenýma očima a bez velkých očekávání, odměnou Vám budou kouzelná místa a kouzelné zážitky, na které budete dlouho vzpomínat.